banner681
Öne Çıkanlar Coşkun Zeren 2017 İşitme Engelliler Olimpiyatları

Göksel Başar ve Sgk İl Müdürü Ünal Kaya’dan Açıklama

Ziyarette Samsun Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Ünal Kaya’ 18 Mayıs 2018 tarih 30425 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe giren “7143 sayılı Vergi Ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun” ile vatandaşlarımızın SGK’ya olan borçlarının yapılandırarak ödemeleri için getirilmiş olan büyük kolaylıklar hakkında bilgiler aktardı.Samsun SGK İl Müdürü Ünal Kaya yapılandırmadan yaralanmak için son başvuru tarihinin 31 Temmuz 2018 olduğunu önemle bildirdi.

Bafra Ticaret ve Sanayi Odası Göksel Başar ‘ Devletimizin Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle kanununda yapmış olduğu değişiklik ile vatandaşlarımıza Kamu borçlarını uygun vadelerle taksitlendirip ödeme fırsatı sağlandı. Vatandaşlarımızın bu yapılandırma döneminden faydalanmalarını ve borçlarını kolaylıklarla ödemelerini temenni ediyorum’ dedi.

Samsun Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Ünal Kaya “7143 sayılı Vergi Ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun” ile ilgili;

7143 sayılı Kanun ile paydaşlarımız 2018 yılı Mart ve önceki aylara ilişkin;

SSK işveren, işsizlik sigortası primi, damga vergisi, ÖTV vb, borçları,

Emekli kesenekleri, Kurum karşılığı,

İsteğe bağlı sigorta primleri,

Topluluk sigortası primleri,,

GSS primleri,

İdari Para Cezaları (İPC),

Ek-5, Ek-6 ve 2925 primleri,

6183 sayılı kanun kapsamındaki rücu alacakları,

Yersiz ödemeler,

1479 SK, 2926 SK Bağ-Kur primleri gibi birçok Kurum alacağının yapılandırarak

ödeyebileceklerdir.

7143 sayılı Kanun aynı zamanda Bağkur sigortalılarının dondurulan prim günlerinin ihyasını da kapsamakta ve birçok sigortalıya emeklilik yolu açmaktadır.

Yapılandırılan borçlar, süresi içinde ödenmesi durumunda gecikme cezası ve zammının tahsilinden vazgeçilerek, borç aslı tutarı Yİ-ÜFE aylık değişim oranları dikkate alınarak hesaplanacak tutar ile birlikte ödenecektir. İdari para cezalarının aşıtlarından ise % 50 indirim yapılmaktadır.

Yapılandırılan borçlar peşin ödenebileceği gibi 6, 9, 12 veya 18 taksit halinde de ödenebilecektir. Son başvuru tarihi 31 Temmuz 2018’dir.

Yapılandırılan borçların Peşin ödenmesi halinde Yİ-ÜFE aylık değişim oranları dikkate alınarak hesaplanacak tutar %90 indirim ile ödenecektir.

Bu yapılandırma kanunu ile geçmişten gelen borçlarda büyük indirimler yapılmaktadır. Tüm paydaşlarımızı bu kanunun getirdiği kolaylıklardan faydalanmak ve daha detaylı bilgi almak üzere İl müdürlüğümüz ve sosyal güvenlik merkezlerimize davet ediyoruz. Bunun yanı sıra, e-devlet şifresi ile e-devlet sistemi üzerinden SGK ile ilgili birçok sorgulamayı yapmak mümkündür.

Kamuoyundan isteğimiz, en yakın Sosyal Güvenlik Merkezine uğrayarak, kayıtlarını sorgulatmaları ve bu fırsattan yararlanmaları. Samsun İl Müdürlüğü ve 13 merkez müdürlüğümüzde paydaşlarımızın iş ve işlemlerinizi en hızlı şekilde bitirmek için çalışıyoruz.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.