banner734
Öne Çıkanlar necmettin erbakan atakum

Oltan-Köleoğlu Enerji’den çevre korumaya katkı

Ekolojik denge sağlanırken, üretici de ek gelir elde ediyor

Yenilenebilir ve çevreci enerji kaynakları arasında yer alan biyokütle kullanarak üretim yapan Oltan-Köleoğlu Enerji (OKE), çevrenin korunmasına da büyük katkı sağlıyor.

5 Haziran Dünya Çevre Günü vesilesi ile OKE’den yapılan yazılı açıklamada, fosil yakıtların kullanımı ve kirliliğin neden olduğu iklim değişikliği ve biyolojik çeşitlilik kaybının, günümüzde insanlığın en büyük sorunlarından birini teşkil ettiği belirtilerek şöyle denildi:

“Biyokütle kullanımı, sahip olduğu özelliklerleküresel iklim değişikliği ve sera gazı salınımlarının azaltılmasında etkili bir yenilenebilir enerji kaynağıdır. Yanma işlemi sonucu ortaya çıkan karbondioksit gazı, yenilenen bitki örtüsü tarafından geri emildiği içindoğada mevcut olan karbon döngüsü sistemi dengede kalabilmektedir. Bu açıdanbiyokütle enerjisi alternatif ve temiz bir enerji kaynağısayılmaktadır. OKE olarak santrallerimizde depolanan ve temiz enerjiye dönüştürülen 500 bin ton tarımsal atık ile geri dönüşüme katkı sağlayarak, temiz gelecek vetemiz enerji politikası ile çevremizin korunmasında büyük katkı sağladık."

Anız yakımı iklim değişikliği ve

orman yangınlarının kaynaklarından…

Ülkemizde adeta geleneksel hale getirilmiş olan anız yakımı ile çevre kirliği ve iklim değişikliği arasındaki bağlantıya da değinilen açıklamada; “Orman yangınları her bakımdan büyük bir tehlikedir. Özellikle büyük orman yangınlarıyla ilgili yapılan araştırmalar, iklim değişikliğinin ve artan sıcaklıkların etkisine dikkat çekip, yangın ve iklim arasındaki ilişkiyi ele almıştır. Araştırmalar, iklim değişikliğiyle birlikte artan atmosferik kararsızlık, sıcaklığın yükselmesi, kuraklığın artması, sürekli olan sıcaklık dalgaları gibi meteorolojik ve iklimsel koşulların yangınların sayısında ciddi yükselişe neden olduğunu göstermiştir.

Özellikle Akdeniz ikliminin görüldüğü bölgelerdeki değişiklik ile birlikte sıcaklığın ve kuraklığın artmaktadır. Bununla birlikte orman yangınlarının sayısında artış olmuştur.

Tarımsal ürünlerin hasatı sonrasında toprakta kalan kök ve sapların anız olarak yakılıp yok edilmesi iseekosistemde depolanabilecek miktardan daha fazla karbondioksitin salınımına neden olup sıcaklıklarda artışada neden olmaktadır.”

-Yangında Haziran-Eylül dönemine dikkat..

Açıklamada özellikle Haziran – Eylül arasındaki dönemde yakılan anızlar ile atmosferik kararsızlıktan ötürü ortaya çıkan ani ve sert rüzgarlar, artan sıcak havanın etkisiyle yangınları kontrolden çıkardığına dikkat çekilerek; “Akdeniz iklim kuşağında olan ülkemizde kurulan biyokütle santralleri ile anız yakımınınönüne geçilebilmektedir. Bununlahem ekolojik dengeye zarar verilmesine engel olunmakta, hem de felakete dönüşebilecek yangınların azaltılmasına katkı sağlanmaktadırAnız yakımının önüne geçilmesi, ekolojik dengenin ve çevrenin korunmasına en büyük katkıdır” görüşlerine yer verildi.

4 farklı bölgede kurulanbiyokütle tesisleri ile anız yakımının önüne geçilmesine büyük katkı sağlandığı belirtilen açıklamada, bununla birlikteçiftçilerden satın alınan tarımsal atıklar karşılığı üreticilere ödeme yapıldığı, bunun de önemli bir ek gelir teşkil ettiği bildirildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.