Öne Çıkanlar izmir deprem bölgesi deprem bölgesi

Akcagöz,Lojistik Köy, Hukuk Dışı
Vatandaşın haklı taleplerinin korunması gerektiğini ve ortada kazanılmış bir hak varsa, öncelikle bunun devlet tarafından korunması gerektiğini söyleyen Tufan Akcagöz, “Devletin herhangi bir organına karşı dava açmak, devlete hasmane tutum içinde olmak anlamına gelmez. Devlet de yanlış yapar. Hukuk devleti dediğimiz şey, attığı her adım denetlenebilir olan devlettir. Devletin her türlü eylem ve işlemi, yargı denetimine tabidir. Lojistik köy, Samsun Valisi Sayın Osman Kaymak’a, bölgeyle ilgili brifing verilmesiyle yeniden gündeme geldi. Vatandaşın haklı tepkilerine şahit olduk. Birinci sınıf tarım arazisi üzerine bu proje olur mu? Olmaz. Vatandaş da öyle düşünüyor, Mahkeme de. Ancak, Mahkemenin verdiği karar uygulanmıyorsa, ortada sistem açısından ciddi bir sıkıntı var demektir. Bu millet kime güvenecek, kime sırtını dayayacak? Bu insanların haklı taleplerinin, neredeyse devlete ihanet zemininde karışlanması, hakka da hukuka da aykırıdır. Belediye’nin, Mahkeme’nin kararından haberi var. Buna rağmen vatandaşın haklı talebi görmezden geliniyor. Millet, korunmaya değer bir hakkı olduğunda Mahkemeye değil de kime başvuracak? “ dedi.

Samsun’un Tekkeköy İlçesi’nde tasarlanan Lojistik Köy ile ilgili brifing sırasında, devlet erkanı ile vatandaşlar arasında güvenlik güçlerinin adeta baraj oluşturduğunu belirten Tufan Akcagöz, sözlerini şöyle sürdürdü:

Ortada brifing var ama vatandaş yok. Hani yaptığınız her iş, halka hizmet içindi. Ekranlardan gördük ki, vatandaş elinde Mahkeme kararı, size ulaşmaya çalışıyor. Sizden onlarca defa randevu isteyip, alamamışlar. Siz kendinizi nerede görüyorsunuz, merak ediyorum. Bölgeye, Ziraat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Hayati Tosun da gitmiş, davetli olmasına rağmen onu da almamışsınız. Amacınız belli. Yine her zamanki gibi, yangından mal kaçırma derdindesiniz. Tarım arazisine bu iş olur mu? Vatandaş, lojistik köy yapılmasın demiyor. Elbette yapılsın ama bunun için daha uygun bir yer bulunsun ki, zaten buna uygun araziler de var. O halde, Mahkeme kararına rağmen bu ısrar niye? Her zaman söylüyoruz ve siz de her işinizle bizi doğruluyorsunuz. Memleketin, dağına, taşına, toprağına, suyuna düşmanlıkla bir yere varmak mümkün değildir. Bu haklı mücadelede, yöre halkıyla beraberiz. Yanlarında olduğumuzu bilmelerini istiyoruz. Mahkemenin vermiş olduğu karar, şayet uygulanmıyorsa, bunun sebebi açıklanmalıdır. Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, halkı ve öyle düşünüyoruz ki Samsun Valisi Osman Kaymak’ı da yanıltmaktadır. Ancak bir gerçek var ki; Danıştay, Belediye’nin işlemini hukuka aykırı olarak değerlendirmiş ve durma kararı vermiştir. Akabinde Samsun İdare Mahkemesi, hukuka aykırı işlemi iptal etmiştir. Buna rağmen, Büyükşehir Belediyesi plan değişikliğine gitmiş, hukuksuzluğa devam etmeyi tercih etmiştir.  
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.