Öne Çıkanlar havza istanbul

Giresun'da komutanların içinde bulunduğu helikopter düştü!

Giresun'da, bölgedeki karakollara bayramlaşma ziyaret sonrası dönüşe geçen, içinde üst düzey komutanlar ve yakınlarından oluşan 15 kişinin bulunduğu askeri helikopter, bilinmeyen bir nedenle dün saat 17.30'da Tohumluk Yaylası'na düştü. Yaşanan kazada 7 kişi hayatını kaybetti, 8 kişi de yaralandı. Kaza sonrası bölgeye arama kurtarma ekipleri ve çok sayıda ambulans sevk edildi.

7 ŞEHİT, 8 YARALI

Giresun'un Alucra İlçesi'ndeki karakollarda bayramlaşma ve şehit ailelerini ziyaretten dönen askerler ve yakınlarını taşıyan Sikorsky S- 70 tipi helikopter Tohumluk Yaylası'nda sarp araziye düşmesi sonucu yaşanan kazada yaşamını yitiren 7 kişinin kimlikleri belirlendi.

Giresun İl Jandarma Komutan Vekili Yarbay Sadettin Şahin, Pilot Yarbay Hilmi Özer, Bölge Komutanı Tuğgeneral Mustafa Doğru'nun eşi Nuran Doğru, kızı Berrin Doğru, Kurmay Başkanı Kurmay Albay Ünal Bayhan'ın eşi Didem Bayhan ve Uzman Çavuş Adem Kara'nın eşi Sema Kara, Giresun İl Jandarma Komutan Vekili Jandarma Yarbay Sadettin Şahin'in eşi Nihal Şahin

Durumu ağır olan Giresun Jandarma Bölge Komutanlığı Kurmay Başkanı Kurmay Albay Ünal Bayhan Erzincan Devlet Hastanesi'ne, Astsubay Üstçavuş Cemalettin Çoban Giresun Devlet Hastanesi'ne Jandarma Pilot Üsteğmen Yüksel Kandemir Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne sevk edildi.

Hayati tehlikesi bulunmayan Giresun Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Mustafa Doğru, Uzman Çavuş Adem Kara, Astsubay Teknisyen Üstçavuş Muharrem Demir, Kurmay Başkanı Ünal Bayhan'ın oğlu Erdal Bayhan Yağlıdere Devlet Hastanesi'ne, Kurmay Başkanı Ünal Bayhan'ın kızı Işıl Bayhan, Komutan Vekili Sadettin Şahin'in eşi Nihal Şahin ise Alucra Devlet Hastanesi'nde tedavi görüyor.

HELİKOPTERDE BULUNANLAR

Giresun'un Alucra İlçesi'ndeki Tohumluk Yaylası'na akşam saatlerinde düşen askeri helikopterde bulunan 15 kişiden 8 askerin kimlikleri şöyle:

Giresun Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Mustafa Doğru, Jandarma Bölge Komutanlığı Kurmay Başkanı Albay Ünal Bayhan, İl Jandarma Komutan Vekili Yarbay Sadettin Şahin, Jandarma Personel Üstçavuş Cemalettin Çoban, Jandarma Uzman Çavuş Adem Kara, Jandarma Pilot Yarbay Hilmi Özer, Jandarma Pilot Üsteğmen Yüksel Kandemir ve Jandarma Teknisyen Astsubay Çavuş Muhammet Bedek.

Helikopterdeki asker yakını 7 kişinin isimleri ise şu şekilde:

Nuran Doğru (Bölge Komutanı'nın eşi), Berrin Doğru (Bölge Komutanı'nın kızı), Didem Bayhan (Kurmay Başkanı'nın eşi), Erdal Bayhan (Kurmay Başkanı'nın oğlu), Işıl Bayhan (Kurmay Başkanı'nın kızı), Nihal Şahin (Komutan Vekili'nin eşi) ve Semra Kara (Uzman Çavuşun eşi)

TSK: SİLAH ARKADAŞLARIMIZ İLE EŞLERİ VE ÇOCUKLARINDAN YEDİ KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Genelkurmay Başkanlığı Giresun'da S-70 Skorsky tipi askeri helikopterin düşmesiyle ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada 7 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklama şu şekilde: "05 Temmuz 2016 Salı günü, zor şartlarda görev yapmakta olan karakol personeli ve aileleri ile bayramlaşmak ve onlarla birlikte olmak maksadıyla, Giresun-Alucra ve Gümüşhane-Kozağaç Jandarma Karakollarını ziyareti müteakip, Giresun'a dönerken saat 17.15 sularında bir adet Sikorsky helikopteri, Giresun-Alucra ilçesi Tohumluk Köyü mülki sınırları içerisinde henüz tespit edilemeyen bir nedenle düşmüştür. Söz konusu elim olay neticesinde; saat 22.00 itibariyle helikopterde bulunan silah arkadaşlarımız ile eşleri ve çocuklarından yedi kişi maalesef hayatını kaybetmiş, yaralanan sekiz kişi ise derhal bölgedeki hastanelere sevk edilmişlerdir. Konuyla ilgili gelişmeler kamuoyu ile paylaşılacaktır. Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu elim olayda hayatını kaybeden personelimiz ve aile fertlerine Allah'tan rahmet, değerli ailelerine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

YARALI PİLOT SİVAS'A SEVK EDİLDİ

Giresun'un Alucra ilçesi yakınlarında askeri helikopterin düşmesi sonucu yaralanan askerlerden pilot üsteğmen Yüksel Kandemir, helikopterle getirildiği Sivas'ta tedaviye alındı.

Giresun Alucra'da askeri personel taşıyan helikopterin düşmesi sonucu yaralananlar arasında yer alan pilot üsteğmen Yüksel Kandemir, olay yerinden kalkan helikopter ile Sivas'a getirildi. Sivas Jandarma İl Komutanlığı bahçesine indirilen yaralı pilot buradan ambulansla Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne getirilerek acil serviste tedaviye alındı. Bölgedeki yoğun yağış ve görüş mesafesinin yetersizliği nedeniyle düştüğü belirtilen helikopterin pilotu Kandemir için hastanede A Rh+ pozitif kan arayışı başladı. Sivas İl Jandarma Komutanı Albay Bektaş Arslan da hastaneye gelerek gelişmeleri takip etti. Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Faruk Kocacık ve Hastane Başhekimi Prof.Dr.Gökhan Gökçe de hastanede hazır bulundu. Kandemir'in durumunun ciddiyetini koruğu öğrenildi.

VALİ: SAĞLIK DURUMU İYİYE GİDİYOR

Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk edilen pilot üsteğmen Yüksel Kandemir, hastanede ameliyata alındı. Vali Davut Gül de hastaneye gelerek doktorlardan yaralı pilotun sağlık durumu hakkında bilgiler aldı. Hastane çıkışında kısa bir açıklama yapan Vali Gül, "Bu üzücü hadisede bize bir kişi geldi. Şu anda ameliyata alındı. Üsteğmenimizin durumu iyi. Ameliyat sonucunda bizlere de bilgi verilecek. Şehitlerimiz için Allah'tan rahmet diliyoruz. Üzücü bir olay. Sivas'a sevk edilen sadece bir kişi var. Şu an itibariyle buraya sevk edilen bir başka yaralı yok. Ama gelirse rektör beyin talimatıyla hastane bütün ekibiyle hazır. Ama şu an itibariyle bize geleceği belirtilen her hangi bir kimse yok" dedi. Vali Gül, yaralı pilotun durumu hakkında da bilgi vererek, "Bir kaç kırık var, boynunda bir sıkıntı var. Dilinde bir sıkıntı var. Hayati tehlikesi yok gibi" dedi. Vali Gül, şehit sayısı hakkında bilgileri olmadığını konuyu Giresun Valiliğinin takip ettiğini söyledi.

5 YARALI GATA'YA SEVK EDİLDİ

Helikopter kazasında yaralanan ve Giresun Prof. Dr. İlhan Özdemir Devlet Hastanesi'nde tedavi gören Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Mustafa Doğru, Bölge Komutanlığı Kurmay Başkanı Kurmay Albay Ünal Bayhan, kızı Işıl Bayhan ile oğlu Erdal Bayhan ve helikopter teknisyeni Muharrem Demir , 5 yaralı, Ordu - Giresun Havaalanından uçakla Ankara GATA'ya sevk edildi.

Öte yandan olayda hayatını kaybedenlerin cenazeleri de, kesin ölüm nedenlerinin belirlenmesi için ambulanslarla Trabzon Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.

CANİKLİ: KAZANIN NEDENİ TAMAMEN OLUMSUZ HAVA ŞARTLARI

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, helikopterin düşmesinin tamamen hava koşullarından kaynaklandığını belirterek, "Kazanın nedeni tamamen olumsuz hava şartları. Hiçbir şekilde dışarıdan müdahale veya ona benzer saldırı nedeniyle düşme gibi bir hadise söz konusu değildir" diye konuştu.

Giresun Prof. Dr. İlhan Özdemir Devlet Hastanesi'ndeki yaralıları ziyaret eden Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Helikopterin düşmesi sonucu 7 kişinin şehit olduğunu 8 kişinin ise yaralandığını belirten Canikli, helikopterin düşmesinin tamamen hava koşullarından kaynaklandığını belirtti. Canikli helikopter kazasıyla ilgili şu ifadeleri kullandı.

"Bugün saat 17.15 sıralarında 15 kişiyi taşıyan Skorsky helikopterimiz Tohumluk mevkiinde özellikle yoğun sis ve kötü hava koşulları nedeniyle ki halen daha devam ediyor. 7 kişi hayatını kaybetmiş ve şehit olmuştur. 8 tane yaralımız var. Yaralılardan 5'i Giresun Devlet Hastanesinde tedavi görüyor. Bir yaralımız Alucra Devlet Hastanesinde, bir yaralımız ise Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'nde tedavi görüyor. Diğerleri de buraya gelmek üzere. Jandarma Bölge Komutanımız ve ekibiyle birlikte bugün Alucra'da bazı karakollara ve jandarma birliklerine özellikle terörle mücadele konusunda özel olarak görevlendirilen birliklere bayram ziyaretine gittikten sonra dönerken bir kaza meydana geliyor. Kazanın nedeni tamamen olumsuz hava şartları. Hiçbir şekilde dışarıdan müdahale veya ona benzer saldırı nedeniyle düşme gibi bir hadise söz konusu değildir" diye konuştu.

CANİKLİ: HİÇBİR PATLAMA SÖZ KONUSU DEĞİL

Helikopter kazasında hiçbir patlamanın söz konusu olmadığını kaydeden Canikli, "Hem şehitlerimiz hem de yaralılarımız çarpmaya bağlı olarak meydana gelen başta ve göğüsteki travmalardır. Hiçbir patlama söz konusu değildir. Düşme esnasında ya da bir yangın durumu söz konusu değildir. Yaralılarımız ve şehitlerimizin hiçbir tanesinde yanık mevcut değildir. Çarpmaya ve travmaya bağlı olarak yaralanmış veya şehit olmuşlardır "dedi.

YARALILARA YARDIM EDENLER O ANLARI ANLATTI

Giresun'un Alucra ilçesinde 7 kişinin hayatını kaybettiği ve 8 kişinin de yaralandığı helikopter kazasında olay yerine ulaşanlar o anları anlattılar.

Giresun'un Alucra İlçesi'ndeki karakollarda bayramlaşma ve şehit ailelerini ziyaretten dönen askerler ve yakınlarını taşıyan helikopterin Alucra ilçesinde ormanlık bir alana düşmesi sonucu 7 kişi hayatını kaybederken 8 kişi de yaralandı. İlçenin Tohumluk mevkiinde meydana gelen kazayı duyanlar olay yerine giderek yaralılara yardım edenler o anları anlattı.

Kaza yerinde bulunan Giresun Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç. Abdullah Çelik, helikopterin arazi şartların çok kötü olduğu bir yere düştüğünü belirterek, "5 şehidi ben kendi ellerimle taşıdım. 6 şehidimizin olduğu söyleniyor. Yayladaki vatandaşlar helikopteri gördüklerini, çok garip sesler geldiğini ve seslerden sonra kuyruğunun koptuğunu söylediler. Arazi şartlarının çok zor olduğu bir yere düşmüş. Köylüler hemen müdahale etmiş, ilk müdahale onlar tarafından yapılmış" dedi.

Kaza yerinde yaralılara yardım eden bir vatandaş ise, " 9 yaralıyı helikopterle gönderdik. Olay yeri tepe bir arazi. Şehitlerimizi battaniyelerde taşıdık. Bir arkadaşımız helikopterden patlama sesini duymuş" dedi.

YARALI PİLOTUN TEDAVİSİ SÜRÜYOR

GİRESUN'un Alucra ilçesi yakınlarında düşen askeri helikopterden yaralı kurtulan pilot üsteğmen Yüksel Kandemir'in tedavisi Sivas'ta devam ediyor.

Alucra ilçesi Tohumluk Yaylası yakınında düşen ve 7 kişinin şehit olduğu 8 personelin yaralandığı kazada yaralanan pilot üsteğmen Yüksel Kandemir, dün akşam helikopterle getirildiği Sivas'ta Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedaviye alındı. Vücudunda kırıklar bulunan Pilot Üsteğmen Kandemir, yapılan ameliyatın ardından hastanenin yoğun bakım servisine alındı. Sağlık durumu iyi olan ve hayati tehlikesi bulunmayan Kandemir'in dilindeki sorun nedeni ile iletişim kurmakta zorluk çektiği öğrenildi.

Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof.Dr. Gökhan Gökçe, yaralı pilotun sağlık durumunun iyi olduğunu, şu anda sadece konuşma zorluğu dışında sıkıntısı bulunmadığını belirtti. Hastanın GATA'ya sevkinin şu an için söz konusu olmadığı öğrenilirken, bir kaç gün daha tedavisine Sivas'ta devam edileceği açıklandı.

ADLİ TIP'TA İŞLEMLER TAMAMLANDI, NAAŞLAR GİRESUN'A GÖNDERİLDİ

Giresun'un Alucra İlçesi'nde, bölgedeki karakollara bayramlaşma ziyareti sonrası dönüşe geçtikten sonra düşen askeri helikopterde hayatını kaybeden askerler ile yakınlarının Trabzon Adli Tıp Kurumu'ndaki işlemleri tamamlandı. Şehit naaşları Giresun'a gönderildi.

Alucra'da, Tohumluk Yaylası'na dün akşam saatlerinde düşen askeri helikopterde hayatını kaybeden İl Jandarma Komutan vekili Yarbay Sadettin Şahin ve eşi Nihal Şahin, helikopter pilotu Yarbay Hilmi Özer, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Mustafa Doğru'nun eşi Nuran ve kızı Berrin Doğru, Kurmay Başkanı Binbaşı Ünal Bayhan'ın eşi Didem Bayhan ve Uzman Çavuş Adem Kara'nın eşi Semra Kara'nın naaşları Trabzon Adli Tıp Kurumu'ndaki işlemleri sonrası Gasilhane'ye getirildi. Bahçecik Mahallesi Belde Cami'ndeki işlemlerin tamamlanması sonrasında Türk bayraklarına sarılan naaşlar jandarma ve polis eskortluğundaki iki ayrı araçla Giresun'a gönderildi. Ordu - Giresun havalimanında düzenlenecek tören sonrasında şehit naaşları memleketlerine gönderilecek.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.