Öne Çıkanlar istanbul Hasan Tosgar
banner797

Türkiye'nin aldığı önlemler savaş senaryosu değildir
TÜRKİYE'nin sınır güvenliği kapsamında aldığı tedbirlere vurgu yapan Çelik "YPG adlı terör örgütü, herkesin gözü önünde büyük devletlerle oyun oynayan bir şey içine giriyor.

Hiçbir ülke kendi ulusal güvenliğini başkalarının telkin edeceğiz cümlelerine bırakmaz. Ulusal güvenliğimiz açısından aldığımız bir tedbirin, meşru müdafaa anlamında bir tedbirin hiçbir şekilde bunlar tarafından eleştirilmesine doğru bakmayız. Özellikle Rusya medyasında 3. Dünya Savaşı ihtimali gibi kara propaganda yürütülüyor. Dış spekülasyonlara hiçbir şekilde kulak asılmamalı. Türkiye'nin aldığı tüm tedbirler hiçbir savaş senaryosunun parçası değildir" dedi.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Ankara'daki terör saldırısına ilişkin Çelik şu ifadeleri kullandı: "Suriye çerçevesindeki gelişmeler, Türkiye'nin Suriye'de ortaya koyduğu yüksek nitelikli prensipli tavır birilerini ciddi şekilde rahatsız ediyor. Halep Musul hattını dile getirmiştik. Suriye toprakları içerisinde uçuşa yasak bölge güvenli bölge oluşturulması gerektiğini söylemiştik. Uçuşa yasak bölge ve güvenli bölge oluşturulsaydı ölümden kaçan bu insanlar için güvenli bir alan meydana gelecekti, saldırıya uyaramayacakları için bu insani kriz, demografik değişim olmayacaktı. Akdeniz'deki insani dramlar ortaya çıkmayacaktı. Hiçbir AB kurumunun, ülkesinin Türkiye'yi, Yunanistan'ı, Macaristan'ı insanların depolandığı yer olarak görmemesi bu yükü eşit paylaşacak mekanizmaların ortaya çıkması için daha güçlü destek vermeleri gerekir. Suriye'den kaynaklı güvenlik problemleri bugün Ankara'da karşı karşıya kaldığımız o lanetli terör eylemini ortaya çıkarıyor.

ANKARA'DA BU OLABİLİYORSA AVRUPA'NIN BÜTÜN BAŞKENTLERİNDE OLABİLİR

Eğer Ankara'da bu olabiliyorsa Avrupa'nın bütün başkentlerinde olabilir. Kimsenin terör örgütleri konusunda herhangi bir terör örgütünü istisna tutan tutum içerisine girmemesi gerekir. DAEŞ denilen terör örgütüne karşı mücadele ediyor diye YPG'nin terör örgüt vasfının dikkate alınmaması, uluslararası toplum için son derece büyük bir kara delik, zaaf ortaya çıkarmıştır.

MÜTTEFİKLİK KAVRAMI İÇERİSİNDE YERİNİN OLMAMASI GEREKİR. SOMUT ADIMLAR BEKLİYORUZ

El Nusra'da DAEŞ ile mücadele ediyor. Biz ne DAEŞ ne El Nusra ne başka bir örgüt ne de YPG'nin çeşitli ittifaklara göre tasnif edilmesinden yana değiliz. Terör örgütü terör örgütüdür. Türkiye'nin hassasiyetlerinin anlaşılması Türkiye gibi önemli bir müttefikin terör örgütü kabul ettiği bir örgütün terör örgüt olarak kabul edilmemesi müttefiklik kavramı içerisinde yerinin olmaması gerekir. Somut adımlar bekliyoruz.

YPG TERÖR ÖRGÜTÜ, BÜYÜK DEVLETLERLE OYUN OYNAYAN BİR ŞEY İÇİNE GİRİYOR

YPG adlı terör örgütü, herkesin gözü önünde büyük devletlerle oyun oynayan bir şey içine giriyor. Bu büyük devletlerle oyun oynayan, adeta onların Suriye politikalarındaki belirsizlikten kendisine göre fiili durum çıkarmaya çalışan bir strateji üretiyor. Buna dünyanın göz yummaması gerekir."

"HİÇBİR ÜLKE KENDİ ULUSAL GÜVENLİĞİNİ BAŞKALARININ TELKİN EDECEĞİZ CÜMLELERİNE BIRAKMAZ"

Türkiye'nin sınır güvenliği kapsamında aldığı tedbirlere vurgu yapan Çelik sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye'nin ulusal güvenliği açısından aldığı tedbirler, operasyonlar karşısında söylenen topçu atışlarının durdurulması yönünde. Peki bu terör örgütünü ilerleyişini, kantonlar meydana getirmesini, fiili durum oluşturarak demografik yapı değiştirmesini nasıl durduracaksınız? Onlara telkin edeceğiz deniyor. Hiçbir ülke kendi ulusal güvenliğini başkalarının telkin edeceğiz cümlelerine bırakmaz. Ulusal güvenliğimiz açısından aldığımız bir tedbirin, meşru müdafaa anlamında bir tedbirin hiçbir şekilde bunlar tarafından eleştirilmesine doğru bakmayız.

ÖZELLİKLE RUSYA MEDYASINDA 3. DÜNYA SAVAŞI İHTİMALİ GİBİ KARA PROPAGANDA YÜRÜTÜLÜYOR

Büyük bir kara propaganda yürütülüyor. Özellikle Rusya medyasında 3. Dünya Aresbet savaşı ihtimali, Türkiye ile başka ülkeler arasında çatışma ihtimali gibi şeyler.

TÜRKİYE'NİN ALDIĞI TÜM TEDBİRLER HİÇBİR SAVAŞ SENARYOSUNUN PARÇASI DEĞİLDİR

Türkiye'nin aldığı tüm tedbirler etrafındaki savaştan uzak durmak için aldığı tedbirlerdir. Hiçbir savaş senaryosunun parçası değildir. Türkiye'nin sanki bu savaş senaryolarının içinde gösterilmesi tamamen Türkiye'yi algılamakla ilgili gerçeklerden uzak bir yaklaşım olur.

DIŞ SPEKÜLASYONLARA HİÇBİR ŞEKİLDE KULAK ASILMAMALI

Dış spekülasyonlara hiçbir şekilde kulak asılmamalı. Tabi ki tedbir alacağız. Ankara'daki saldırının pek çok …olabilir bunlardan bir tanesinin Türkiye'nin istemediği bir senaryonun içerisine sokulması gibi bir fiili durum yaratma taşıdığını da gözlemleyebiliyoruz. Türkiye'nin çıkarını, refahını gözeterek bu tedbirlerin alınmasını destekliyoruz."

"BU İNSANLIĞA KARŞI İŞLENEN SUÇUN PARÇASI OLMAKTIR"

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "HDP terör saldırısı için hazırlanan bildiriye imza atmadı. Bunlardan bir milletvekili canlı bombanın taziyesine katılması ise TBMM üyeliğiyle bağdaşmadığı gibi insanlıkla da bağdaşmaz. Türkiye'de görülmemiş ama dünyada da böyle bir şeyin görüldüğünü düşünmüyorum. Bu şahsın ait olduğu partinin güçlü bir kınama içinde olmamasını da kınıyoruz. Bu insanlığa karşı işlenen suçun parçası olmaktır. O nedenle bu şahsın ortaya koyduğu tutum ve bildiriye imza atılmaması siyasi hayatımızda görülmüş en gayri ahlaki ve antidemokratik tutumlardan birisi olarak kayda geçmiştir. Bir katilin taziyesine giden bir kişinin TBMM'yi kirletmemesi gerekir. Buna müsaade edilmemeli" diye konuştu.

"CHP YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARINDAN KAÇTI"

Yeni Anayasa çalışmalarına ilişkin CHP'yi eleştiren Çelik şu ifadeleri kullandı: "CHP yeni anayasa çalışmalarından kaçtı. Bu anayasa defalarca değiştirildi. Başkanlık sistemi de parlamenter sistem gibi meşru bir sistemdir. Siz bunlar arasında parlamenter sistemi savunuyorsanız kabul ettireceksiniz.

YENİ ANAYASAYI SİYASİ PARTİLERLE YAPAMIYORSAK KENDİMİZ DEVAM EDERİZ

Türkiye'de meşruiyetin sınırını CHP çizmiyor. Evrensel değerlerle çiziliyor. Masaya oturmalı ve tezlerini anlatmalıydılar. Masadan kalkmak demek milleti ikna etmek için herhangi bir iddiamız yok demektir. Siyaset yapma iddiasını kaybetmek demektir. Bu kendilerinin siyaset sahasının dışına çıkma durumudur. Biz bir kere daha yeni anayasa yapma konusundaki irademizin en yüksek düzeyde olduğunu bütün siyasi partilere ortak çalışma çağrımızı yineliyoruz. Bunu siyasi partilerle yapamıyorsak kendimiz devam ederiz."

"AP TÜRKİYE RAPORTÖRÜ PİRİ'NİN AÇIKLAMALARI TARAFSIZLIĞINI YİTİRMESİ VE HADDİNİ BİLMEZLİKTİR"

Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri, Diyarbakır'ı ziyaret etmesine ilişkin Çelik, "Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri, Diyarbakır'ı ziyaret etti enteresan bir ziyaret. Ankara'ya uğramayarak direk Diyarbakır'a giderek üstelik orada terör örgütüne yakın unsurlarla görüşerek, yaptığı açıklamalar ile sadece Türkiye Cumhuriyeti devletini suçlayan terör örgütüne hiç bir söz söylemeyen ifadelerini açık bir şekilde reddediyoruz. AB organlarına da çağrı yapıyoruz. Türkiye AB ilişkileri bu tip vizyonsuz, Türkiye'de ne olup bittiğini anlamayan raportörlerle yürütülemez. Bu şahıs ön yargılı tavrı ile tamamen örgütün kullandığı dili kullanarak bir açıklama yaparak bize göre tarafsızlığını yitirmiştir. En hafif tabir ile tarafsızlığını yitirmesinin ötesinde haddini bilmezliktir. Bu şahsın bütün davranışlarını kınıyoruz" açıklamasında bulundu.

ABDULLAH GÜL'ÜN AK PARTİ'NİN KURUCU LİSTESİNDEN ÇIKARTILDIĞI İDDİALARI

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Ak Parti'nin kurucu listesinden çıkartıldığı iddialarını değerlendirmesi istenen Çelik, "Doğrusu bu haberlere şaşırıyoruz. Liste, Ak Parti kurulurken İçişleri Bakanlığı'na verilen kurucular kurulu liste. O liste verilirken 11. Cumhurbaşkanı da yoktu. İnternet listesi güncellenirken resmi belgelere göre yapılıyor. 11. Cumhurbaşkanımız yok. 11. Cumhurbaşkanımız, en önemli dinamiklerden bir tanesi. Ak Partiliği tartışılmaz" dedi.

Haber Ovası

Anahtar Kelimeler:
AkpSavaş Senaryosu
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.